Späť
Novinky z Westendu

Podporte kolegov z Westend Plazza

Do celoslovenskej prestížnej súťaže Office roka sa prihlásili aj dve spoločnosti, ktoré sme iba nedávno privítali na pôde najnovšej a najmodernejšej budovy Westend Plazza – Obermeyer Helika a FCC Slovensko. Do 20. januára im vo verejnom hlasovaní môžete dať svoj hlas a pomôcť im získať jedno z ocenení udeľovaných odbornou porotou.

HLASOVANIE OFFICE ROKA

O titul “Kancelária ako DNA firmy” zabojuje spoločnosť pôsobiaca v oblasti odpadového hospodárstva FCC Slovensko, ktorá na problematiku odpadov pozerá aj z pohľadu konzumenta. Zodpovednosť k životnému prostrediu a trvalá udržateľnosť sú jej kľúčovými hodnotami a stali sa primárnym kritériom pre výber kancelárskych priestorov aj ich zariaďovaní. Za nové pracovisko si zvolili biznis zónu Westend, ktorá spĺňa najvyšší environmentálny štandard BREEAM. “Kládli sme dôraz na vzdušnosť a presvetlenie priestorov, a tak hoci pracujeme v privátnych kanceláriách, pri ich oddeľovaní sme využili sklenené steny a dvere”, uviedla FCC Slovensko. Každej kancelárii dominujú vysoké okná s možnosťou otvárania, čo je v biznis komplexoch zriedkavé, nakoľko optimálne prostredie zabezpečuje zabudovaná technika. Požiadavkou na architekta a dizajnéra Jána Matulníka bola funkčnosť a minimalizmus, nie konzum. Pri zariaďovaní uprednostnili plne recyklovateľné primárne materiály ako sklo, drevo, kov a lokálnych výrobcov nábytku s cieľom minimalizovať uhlíkovú stopu. Už taká drobnosť, ako zrušenie tlačiarní v kanceláriách a rozmiestnenie veľkých sieťových na chodbách, zabezpečuje okrem šetrenia papierom aj príležitosť na pohyb a rozhovor s kolegom. Srdcom pracoviska je tzv. kolaboračná miestnosť, ktorá v sebe spája kuchynku, kaviareň, knižnicu, je priestorom na pravidelné swapy, ale aj piatkové hodiny jogy. Živé kvety nájdete na každom kroku, rovnako ako aj triediace stanice na odpad.

Svoje unikátne kancelárske priestory prihlásila do súťaže najväčšia architektonická, projekčná a stavebno-poradenská kancelária Obermeyer Helika. Pri tvorbe konceptu nových priestorov sa snažili uchopiť spôsob každodenného fungovania kolegov v rámci pracovných procesov. Všímali si, že počas práce sa potrebujú sústrediť na projektovanie nerušene sedieť za počítačmi, a naopak, v určitých fázach projektu je potrebná úzka spolupráca a komunikácia s ostatnými členmi teamu. Vzťahy v rámci kolektívu sú nadštandardné, až rodinné, z čoho vyplynula aj potreba vytvoriť neformálny priestor pre spoločné stolovanie a oddych. Vstup do priestorov je hravý, otvorený ale zároveň aj precízne vypracovaný, čo podčiarkuje predmet podnikania firmy. Kancelárie vedúcich pracovníkov s začlenené medzi pracoviskami zamestnancov, čím vzniká úzky priestor na spoluprácu. Rozloženie pracovných miest je navrhnuté tak, aby korešpondovala s pracovným zameraním a zaradením členov pracovných skupín a zároveň umožňuje efektívnu komunikáciu. “V prípade potreby úplného súkromia sme zriadili veľmi obľúbené a využívané zvukotesné telefónne miestnosti s možnosťou pripojenia do pracovnej siete”, uvádza spoločnosť. Technologické zázemie s plotrom a tlačiarňami sú sústredené v uzavretej a oddelenej miestnosti. Spoločenskému zázemiu kraľuje okrúhly stôl so stromom, z ktorého sa stalo centrum diania. Oddychovú časť tvoria lavice s vankúšmi, pohovka a sedacie vaky. Prírodné drevo, rôzne textúry a farby kobercov, živé doplnky v celom priestore ešte umocňujú pohodovú atmosféru.