Späť
Novinky z Westendu

Keď česť bola viac ako život. Aj o tom bude prednáška SAVinci.

Témou júlovej prednášky z cyklu SAVinci, ktorý organizuje Westend spolu so Slovenskou akadémiou vied v nových priestoroch Kongresovej sály vo Westend Plazza, budú chute, návyky a životospráva stredovekých hradných pánov. Daniela Dvořáková z Historického ústavu SAV hovorí, že študovať každodenný život ľudí v stredoveku sa oplatí, a že sa od nich máme čo učiť.

Na druhej strane zdôrazňuje, že oproti vtedajším pomerom sa dnes má ľudstvo veľmi dobre. „Informácie najčastejšie čerpáme z mestských účtovných kníh, v ktorých boli zaznamenávané všetky výdavky mesta. Z toho vieme zistiť, na čo míňali mešťania najviac peňazí,“ hovorí odborníčka na obdobie stredoveku. Zaujímavosťou tohto obdobia bolo, že česť mala pre šľachticov väčšiu hodnotu ako samotný život. „Keby sa preklenuli vtedajšie hodnoty s dnešným svetom, na vašu česť by ste si mohli pravdepodobne zobrať aj hypotéku,“ porovnáva doktorka Dvořáková, ktorá bude na prednáške hovoriť o tom, ako sa kedysi „prázdninovalo“ aj o neznámych hradoch a zámkoch na našom území, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť.

Súčasťou „letného“ vydania SAVinci, ktoré prinesie množstvo zaujímavých tipov na potulky Slovenskom, bude vystúpenie tovarišstva starých bojových umení a remesiel TOSTABUR, ktoré vás naladí na stredovek, aký možno nepoznáte.

A v neposlednom rade je tu opäť tím z Powerlogy space & coffee, ktorý sa postará o ďalší chutný zážitok.