Späť
Novinky z Westendu

Ako a prečo sa udržať v pohybe počas pandémie

Pandémia COVID-19 má množstvo vedľajších účinkov, ktoré nás síce nemusia ohrozovať bezprostredne, ale môžu mať hmatateľné negatívne dôsledky pre naše zdravie. Pokles pohybovej aktivity, ktorá sa spája so sociálnou izoláciou a hospitalizáciou, znižuje rezistenciu voči vírusovým infekciám a zvyšuje riziko poškodenia imunitného, srdcovocievneho, dýchacieho, pohybového a centrálneho nervového systému. Vedúca vedecká pracovníčka Biomedicínskeho centra SAV doc. MUDr. Barbara Ukropcová, PhD. prichádza so zaujímavou prednáškou online už v stredu priamo z konferenčnej sály vo Westend Plazza.

Hovoriť bude predovšetkým o tom, že množstvo klinických štúdií presvedčivo poukázalo na to, že obezita, vyšší vek, diabetes (cukrovka) 2. typu a hypertenzia patria k vedúcim rizikovým faktorom ťažšieho priebehu ochorenia COVID-19, ktorý si vyžaduje hospitalizáciu, intenzívnu starostlivosť a predstavuje vyššie riziko úmrtia. Epidemiologické opatrenia, ktoré sú samozrejme veľmi dôležité vzhľadom na zamedzenie šírenia infekcie, môžu ďalej významne redukovať dennú pohybovú aktivitu. Je to problematické najmä vzhľadom na potenciál cvičenia stimulovať imunitný systém a pozitívne ovplyvniť práve tie ochorenia, ktoré zhoršujú priebeh COVID-19, ako sú obezita, cukrovka, hypertenzia a srdcovocievne ochorenia. Sedavá práca riziko týchto ochorení, a teda aj riziko ťažkého priebehu COVID19, naopak prehlbuje.

Jednoznačne sa teda odporúča zaradiť cvičenie, pohybovú aktivitu, bezpečným spôsobom do dennej rutiny, samozrejme s dodržiavaním epidemiologických opatrení. Ak ste začiatočník, odporúča sa začať s kratším cvičením s nízkou intenzitou, a postupne zvyšovať trvanie cvičenia a jeho intenzitu. Zvýšenie aktivity sa dá dosiahnuť aj prerušovaním sedavého správania, využívaním online tréningových programov, mobilných technológií (aplikácie v mobile) a rôznych fit-náramkov (akcelerometrov), ktoré Vás môžu motivovať k pohybu. K relatívne nenáročným cvičeniam, s ktorými sa dá začať, patrí napríklad chôdza, joga, kľuky, drepy, pilates alebo Tai-Chi. Pokiaľ trpíte chronickým ochorením, konzultácia s lekárom o Vašom pláne pravidelne cvičiť môže byť veľmi dôležitá”, dodáva doktorka Ukropcová.