Späť
Novinky z Westendu

Zelenšie kancelárie: V IBM dali zbohom plastovým pohárom

Vďaka iniciatíve zamestnancov IBM Slovensko s názvom lesswaste@IBM výrazne klesla spotreba plastových pohárov v administratívnych budovách TOWER 115 a WESTEND GATE. Spoločnosť sa ich rozhodla úplne odstrániť zo všetkých svojich kancelárií. S iniciatívou prišli samotní zamestnanci, ktorých motivovala nelichotivá štatistika. IBM Slovensko v roku 2017 objednala do svojich priestorov v Tower 115 až 400 000 plastových pohárov a viac ako 500 000 pohárov pre Westend Gate. Dnes je všetko inak. Zamestnanci sú motivovaní využívať vlastné fľaše, nováčikovia dostanú pri nástupe bambusový pohár a pre návštevy sú pripravené poháre zo skla. Iniciatíva lesswaste@IBM má aj ďalšie plány ako obmedziť využívanie jednorazových plastov a rozširuje sa po celom Slovensku.

Aj JTRE myslí ekologicky

Všetky administratívne projekty J&T REAL ESTATE dlhodobo spĺňajú prísne ekologické štandardy. Budovy LANDEREROVA 12 aj PRIBINOVA 19 boli ocenené zeleným certifikátom LEED Gold, WESTEND GATE certifikátom BREEAM Good a centrála ČSOB Finančnej skupiny v ZUCKERMANDLI spĺňa najprísnejšie štandardy zelenej certifikácie BREEAM Excellent. Zelené certifikáty dokazujú, že pri výstavbe aj prevádzke budov sa prilhliada na ochranu životného prostredia, sociálnu zodpovednosť, zdravie a užívateľské pohodlie. Napríklad priestory najnovšej budovy z dielne JTRE – LANDEREROVA 12 využívajú o 32 % menej energie ako porovnateľné projekty. Samotné využívanie energií je nastavené motivačne a nájomník zaplatí iba to, čo sám spotrebuje. Podporovaná je účinná spotreba vody aj ekologické spôsoby dopravy do práce (elektromobily, bicykle). Ekologická bola aj samotná výstavba budovy – viac ako 80 % odpadového materiálu vyprodukovaného pri stavbe bolo recyklovaného.

Aj budova PRIBINOVA 19 (pôvodný názov Panorama Business II) bola navrhnutá a postavená s dodržaním environmentálne zodpovedného prístupu. Vedú k nej cyklotrasy, obklopujú ju krajinné úpravy a otvorené zelené priestory. Objekt disponuje technológiami optimalizujúcimi spotrebu pitnej vody. Rovnako ako pri výstavbe Landererovej 12, aj tu bola využitá udržateľná stavebná politika.